Czy wojsko powinno używać broni wobec migrantów? Wyniki sondażu
Ankietowanym zadano pytanie, "czy żołnierze Wojska Polskiego stacjonujący na wschodniej granicy powinno móc używać broni w sytuacji prób siłowego przekroczenia granicy przez migrantów?".
"Aprobatę dla podejmowania takich kroków przez wojsko wyraża aż 85,7 proc. badanych, przeciwnych jest 10,7 proc., a zdania nie ma 3,6 proc." – informuje "Rzeczpospolita", która zleciła przeprowadzenie sondażu.
Migranci atakują na granicy. Kto chce użycia wobec nich broni
Za używaniem przez żołnierzy broni wobec migrantów opowiadają się przede wszystkim mężczyźni (88 proc.), 50-latkowie (90 proc.), mieszkańcy małych miast (91 proc.) i osoby najsłabiej wykształcone (95 proc.). To najczęściej osoby wierzące, ale praktykujące nieregularnie (93 proc.).
"Deklarują, że uważnie śledzą, co dzieje się w polityce, a swoje poglądy polityczne lokują na prawicy (96 proc.). Informacje na temat sytuacji na świecie czerpią przeważnie z radia (89 proc.) lub platform społecznościowych, np. FB, X (87 proc.). W ostatnich wyborach parlamentarnych oddały głos przeważnie na Konfederację (94 proc.) lub PiS (88 proc.)" – podaje "Rz".
W grupie przeciwników używania broni przez żołnierzy na granicy dominują z kolei wyborcy Nowej Lewicy (19 proc.).
Sondaż został przeprowadzony w dniach 7-8 czerwca br. na ogólnopolskiej próbie 1071 respondentów.
Kryzys na granicy z Białorusią. Zmarł żołnierz Wojska Polskiego ugodzony nożem przez migranta
W zeszłym tygodniu zmarł szeregowy Mateusz Sitek z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, który podczas służby na granicy z Białorusią został ugodzony nożem przez jednego z tzw. migrantów forsujących zaporę. Żołnierz, ciężko ranny w klatkę piersiową, przegrał walkę o życie po kilku dniach spędzonych w szpitalu.
Wcześniej wyszło na jaw, że Żandarmeria Wojskowa zatrzymała trzech żołnierzy Wojska Polskiego, którzy na przełomie marca i kwietnia przy granicy polsko-białoruskiej w okolicy miejscowości Dubicze Cerkiewne (woj. podlaskie) oddali strzały ostrzegawcze w kierunku migrantów. Dwóch żołnierzy prokuratura oskarżyła o przekroczenie uprawnień i narażenie życia innych osób.